Telefon
WhatsApp
İnstagram
rajibraj 18 Şubat 2020, 14:05

Güneş Paneli İnvertörü (Inverter) Nedir?

İnverter(İnvertör) nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak doğru akımları, alternatif akıma çeviren cihazlardır. Güneş panellerinden gelen doğru akım (DC olarak adlandırılır.) günlük kullanıma uygun kullanıma dönüştüğü yer inverterlerdir. İnverterlere gelen doğru akımlar alternatif akım (AC olarak adlandırılır.) olarak depolama alanlarına iletilir. Burada bahsedilen depolama alanlarına örnek olarak aküveya pil örneklerini verebiliriz. Alternatif akımlar günlük hayatta kullandığımız akımlardır. Türkiye’de alternatif akım 220 Volt’dur. Güneş panellerinden gelen DC akımı invertör yardımı ile AC akıma yani 220 volt veya 380 volta çevrilerek akülere depo edilir. Yani güneş enerji santrallerinde mutlaka kullanılması gerekmektedir. Solar Relax sayesinde invertör arızalarınız ve İnvertör takiplerinizi yapabilirsiniz. Solar Relax sizlere uzaktan İnvertör analizi hizmeti de sunmaktadır.

Güneş panellerinde invertör kullanmanın amacı ise panellerden gelen dalgalı, kesintili, dengesiz ve harmonik akımları önleyerek verimli bir şekilde depolanmasını sağlamaktır.

İnvertör (İnverter) kullanım alanları nelerdir?

Bu cihazların kullanım alanlarının en başında Güneş enerji santralleri gelmektedir. Fakat yalnızca bu alanda kullanılmamaktadır. Alternatif akım kullanabilmek adına teknelerde ve karavanlarda, kesintisiz güç kaynaklarında(UPS) ve elektrik kesintilerine karşı kullanılan akü grupları ile birlikte alternatif akım tüketen birçok cihazda İnvertör kullanılır.