Telefon
WhatsApp
İnstagram
rajibraj 18 Şubat 2020, 14:04

Solar Kablo Nedir

Solar kablo, güneş paneli sistemi için özel üretilen kablo sistemi. Bu kablo modeli sayesinde güneş panelleri tarafından üretilen enerjinin ana hatta aktarımı sağlanır. Solar kablo, güneş paneline en uygun kablo modelini ifade eden ve panellerin verimliliğini artıran yapıya sahip. Bu nedenle panel sisteminde klasik şebeke sistemine entegre edilen bakır veya türevi kablo modeli entegre edilmez. Solar kablo ile elde edilmek istenen hedef, panelden alınan enerjinin optimum şekilde yapıya dağıtılması veya şebekeye aktarımının sağlanmasıdır.
 
Solar Kablo Sistemi Nasıl Tercih Edilmelidir?
Güneş paneli için en uygun veya uyumlu solar kablo seçiminde dikkat edilecek kurallar söz konusu: Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte her kablo modelinin aşırı soğuk veya sıcağa karşı dayanıklı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Üretilen tüm solar kablo modellerinde en temel birleşen veya özellik, iklim şartlarına karşı dayanıklı yapıya sahip olması: Ayrıca iletkenlik bakımından da işlevsel olmasına dikkat edilmesinde fayda var. Solar sistemden elde etmek istediğiniz verimin en üst düzeye çıkarılmasında solar kablo faktörü önemli bir konudur.
 
Solar kablo sistemin bir özelliği de yanmaya karşı direncidir. Böylece herhangi bir mekanik duruma karşı mukavemet edebilir. Solar kablo teknolojisi ile solar paneller için gereken kablo maliyetleri de en aza inmiştir. Bu durum hem maliyeti azaltırken hem de güneş enerjisinden elde edilen verimin yükselmesini sağlamıştır. Dolayısıyla güneş paneli sistemin optimum şekilde çalışması için doğru kablo modelinin planlanması da önem ifade eder. Ayrıca kablonun dışarıda duracak olması halinde izolasyonuna da dikkat edilmesinde fayda var.
 
Solar kablo modelleri arasında bir dizi farklar da söz konusu olabilir. Örneğin, akım taşıma kapasiteleri açısından farklı model ve işlevselliğe sahip solar kablo modelleri bulmanız mümkün. Solar panelde üretilen enerjiden en iyi verimi elde etmek için akım taşıma kapasitesi ortalamanın üzerinde olanları tercih etmelisiniz. Bu süreci profesyonel ekiplerle yürütmeniz, en doğru seçimi yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca solar kablo direncinin düşük olması da akımın verimli kullanımını sağlayan bir diğer faktör.
 
Diğer Kablolardan Farkları Nelerdir?
Solar sistemler için geliştirilen kablo modelleri ile şebekelerde kullanılan kablolar oldukça farklıdır. Öncelikle solar sistem enerjisini taşıyan kabloların daha dayanıklı ve işlevsel özellikleri var. Akımın kaybolmaması ve depolama birimine veya doğrudan şebekeye gönderilmesi için solar kablo teknolojisi en uygun ürünlerdir. Bu ürünler, yüksek ısıya dayanıklı yapısının yanı sıra iletkenlik açısından da diğer kablo modellerine göre daha üstün performans sergiler.
 
Ayrıca solar sisteme entegre edilen kabloların iklimsel değişikliklerden etkilenme oranı çok daha düşüktür. Bu da, solar sistemin hemen her bölgede çok daha verimli şekilde kullanımın önünü açar.
 
Güneş panellerinde kullanılması öngörülen kablo modellerinin belirli standartlara sahip olmasına gerekir. Aksi halde sistemin güvenli bir şekilde çalışması söz konusu olmaz. Bu nedenle her kablo modelinin güneş paneline uygulanması doğru değildir.
 
Akım taşıma kapasitesi güçlü solar kablolar, AB standartlarına sahip yapıları ve tasarımları ile ön plana çıkan özel sistemdir. Bu sistemlerle hem güneş enerjisinden daha üstün fayda elde edilir, hem de güneş enerjisinden güvenli şekilde yararlanılır. Sonuç olarak, güneş paneli sistemin önemli bir birleşeni olan solar kablo, sisteme has özellikleri ile mutlaka tercih edilmesi gereken güneş paneli elemanları arasında yer alır.

Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın.